Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Porody a lidé kolem

4. 06. 2017 21:22:10
Článek pana profesora Pafka mě ve vzpomínkách vrátil skoro o třicet let (!) nazpět. Je to tedy pěkná doba, ale jak se zdá, problémy našeho porodnictví stále vyřešeny nejsou.

Vážený pane profesore!

Velice ráda čtu Vaše poznámky k současnému dění v českém zdravotnictví v denním tisku, připadá mi totiž, že jste jeden z mála lidí, kteří tématu opravdu rozumějí, dokážou i laikům vysvětlit, kde je jádro pudla, nemlží a mají odvahu říkat nahlas i nepříjemné pravdy.

Ovšem ke článku v Právu ze čtvrtka 1. června "Domácí porody: komfort versus nebezpečí" bych si dovolila přece jen mít pár doplňujících poznámek.

Píšete v něm mimo jiné, že porod je fyziologický proces, nicméně se nikdy nedají vyloučit komplikace. S tím musí každý rozumný člověk souhlasit. Rovněž s Vaší poznámkou o doživotních následcích přidušení novorozence na jeho zdravotní stav a následné nutné finanční pomoci státu. To jsou naprosto neoddiskutovatelná fakta. Ovšem s větou: "Problém je v rukou politiků, ne porodníků" přinejlepším tak úplně souhlasit nemohu.

Sama mám zkušenosti z druhé strany porodního stolu, rodila jsem třikrát. Poprvé to bylo v roce 1987, tedy v době, kdy se o sametové a žádné jiné revoluci ani nešeptalo. Dva milí saniťáci mě na Bulovku přivezli rovnou z pravidelné prohlídky a ještě tu noc byl první syn na světě. Porod proběhl standardně, bez problémů, na sále panovala uvolněná nálada a kupodivu jsme se s lékařkou a sestrami docela nasmály. To když jsem jim mezi stahy vyprávěla legrační zážitky z jazykové stáže. Po porodu jsem dostala najíst a napít a s pocitem dobře vykonané práce jsem usnula.

Podruhé mě vezl opět na Bulovku manžel a bylo to 26. listopadu 1989, v předvečer generální stávky. V recepci mě přivítala zívající sestra s tváří anděla a tělem bohyně: "U koho to máte zaplacený?"

"Jak u koho? Nemám to zaplacený!"

"Ježíšmarjá," protočila nebesky modré oči až do malého mozku. "Pane doktoooreee, máte tady případ!" zaječela, až jsem se lekla.

"Ježíš ženská, z vás to teče, to nic nemáte?" zřejmě páně doktorův pozdrav.

To už jsem však z předklonu a s tváří zkřivenou bolestí vyplňovala sáhodlouhý dotazník o všech chorobách, které kdy postihly mě, mého muže a obě rodiny až do třetího kolene dozadu. Marně jsem právě vzpomínala, kdy měl pradědeček z tátovy strany plané neštovice, když mě krasavice nerudně pobídla: "No tak dělejte, nebudem tu s vámi do rána!"

Dosmolila jsem to a vzali mě rovnou na sál. Celou dobu jsem se nemohla ani pohnout, abych si ulevila, byla jsem přikurtovaná k nějakému monitoru, ze kterého se hlasitě ozývalo neuvěřitelně rychlé bušení srdíčka druhého syna. Byla jsem tam celou dobu sama a jen občas přišla mlčenlivá nerudná sestra zkontrolovat ten zpropadený přístroj. Nikdo mi nevysvětlil, že to zběsilé tempo je normální. I druhý porod však proběhl poměrně rychle a bez problémů, ale já byla vyděšená a k smrti utahaná. Lékař i sestry byli neuvěřitelně protivní, štěkali na mě povely a všemožně mi dávali najevo, že si noční službu tedy představovali jinak, "takže příště si to zařiďte, buďte tak laskavá!"

"No to určitě, žádný příště teda nebude!" myslela jsem si tenkrát a po letech to radostně porušila. Třetí dítě se nám narodilo v Ženevě.

Naprosto nemá smysl srovnávat švýcarské nemocnice s našimi. Měla jsem tehdy lehce nadstandardní pojištění, což mimo jiné zahrnovalo porod v porodním pokoji v nemocnici, kde jsem byla sama. U porodu byl lékař, ke kterému jsem celé těhotenství chodila. Příjemná změna oproti Čechám, pokud tedy člověk nezaplatí přítomnost svého porodníka.

Doktor byl Čech, nálada byla opět uvolněná, i jsme se zasmáli, přítomen mohl být i manžel, nikoho ani nenapadlo po něm žádat nějaké platby za plášť či za sklenici vody. Manžel přestřihl pupeční šňůru, což dodnes považuje za nejdůležitější část celého procesu, dceru vykoupal a vzpomíná na to rád. Jen je nám líto, že u kluků to bohužel nebylo dovoleno...

Poporodní péče se v ženevské nemocnici v lecčems shodovala s tou českou, tedy pokud nebudu mluvit o jídle, to vážně nemá smysl, dodnes je to v našich nemocnicích prý hrůza.(na Bulovce tehdy před lety letěla krupicová kaše a na kraji talíře tlusté kolo salámu, ze kterého jen kapal tuk). Je zajímavé, že i v Ženevě se v té době houževnatě držel ten neblahý rakousko-uherský zvyk budit pacienty, pardon klienty v nehoráznou ranní dobu, stlaní postelí a rychlá příprava na vizitu.

Sestry také byly někdy přepracované, někdy se moc nebavily a neustále mi zastýlaly postel po francouzském způsobu, což jsem jim houževnatě okamžitě po jejich odchodu ničila, poněvadž prostěradlo pečlivě zastrkané po obvodu postele jsem nesnesla. Lezla jsem jim tím na nervy, ale neřekly nikdy nic, udělaly si svoji práci. Pokud přišel lékař, pečlivě zatáhly závěs mezi mojí postelí a lůžkem spolubydlící. Intimita nade vše! Návštěvy v podstatě volně po celý den, nikdo nikoho nerušil, vše probíhalo v klidu a pohodě.

Na Bulovce byla vizita postrach nejen pro sestry, ale i pro nás. Ležely jsme tehdy na pokoji tři, což bylo únosné, pokoj byl nový, prostorný a pohodlný. Před vizitou přilétly sestry, rychle uklidily a v pozoru čekaly na pana primáře. Ten doslova vtrhnul do pokoje i se svou suitou, početnou skupinou studentů a následovaly prohlídky. Na nějakou intimitu, soukromí naprosto nebyl čas, kdepak závěsy! Probíhalo to pěkně přede všemi a mně je dodnes stydno a trapno (a myslím, že všem zúčastněným ženám též) a vůbec nechápu, že jsem se neozvala. Ale taková tehdy byla doba. Pan primář vzbuzoval nikoli respekt, ale hrůzu, byl nepříjemný, arogantní a naprosto nepřístupný. Vždycky jsme si oddechly, když zase zmizel a šel obšťastnit jiný pokoj.

A právě v tomhle vidím jádro pudla já, pane profesore. Jistě, taky jsem četla názory žen, jež si chtějí porod pořádně užít v domácí intimitě. No, každý podle svého gusta, já jsem tedy byla šťastná, že je to v pořádku za mnou a žádný požitek jsem v tomto aktu nehledala. Jenom si myslím, že kdyby ženy plně důvěřovaly péči v nemocnicích, počet domácích porodů by se snížil. Nechci vůbec zpochybňovat profesionalitu našich lékařů, naopak obavy o svůj zdravotní stav jsem nikdy nepociťovala. Co však bylo naprosto stresující, byl chlad, osobní nezájem a rutinní přístup. Při svém druhém porodu jsem si připadala zoufale osamělá a nejistá, na obtíž. Dodnes ho taky vnímám jako mnohem bolestivější a traumatičtější, přitom všechno probíhalo jak mělo a zdravotně jsem zřejmě byla v naprostém bezpečí. A z vlastní zkušenosti vím, že stačí tak málo! Úsměv, pochopení, vysvětlení. Nejsem ekonom, ale myslím, že to není ani tak v zdravotnických zařízeních, je to v lidech!

PS: Úplnou náhodou jsem v Mladé frontě Dnes ze soboty 27.5. objevila rozsáhlý článek o gynekologii s titulkem "Oddalované rodičovství". Pod textem jsou uveřejněny fotografie primářů, přednostů a vedoucích lékařů gynekologicko-porodnických klinik a oddělení v českých nemocnicích. Ani jedna žena, pane profesore. Ani jedna! Není náhodou jeden malý pudlík skryt v tom, že ženy mohou mít dojem, že jim muži ty porody vlastně ukradli? Vždyť si vezměte jen polohu při standardním porodu. Je výhodná pro muže porodníka, méně už pro samotnou rodičku. Ale to už je další téma a můj příspěvek je už i tak dost dlouhý!

S opravdu hlubokou úctou Zuzana Palečková

Autor: Zuzana Palečková | neděle 4.6.2017 21:22 | karma článku: 20.84 | přečteno: 641x

Další články blogera

Zuzana Palečková

Katolička ze mě už asi nebude

Asi mám hodně zkreslené představy o úloze katolické církve ve společnosti. Co se zdálo jako slibná budoucnost za pana arcibiskupa Tomáška se teď ztrácí v nedohlednu. Církev svoji budoucnost holt vidí někde úplně jinde...

19.11.2017 v 21:51 | Karma článku: 16.38 | Přečteno: 846 | Diskuse

Zuzana Palečková

Gentlemani k pohledání

Přihlášky všech prezidentských kandidátů sečteny, výběr ukončen, kampaň ještě ani pořádně nezačala a už tu máme první zádrhely, problémy a překvapení. Což vyvolává tušení hraničící s jistotou, že ještě bude hodně veselo.

12.11.2017 v 22:20 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 826 | Diskuse

Zuzana Palečková

Amerika first

A my hned za ní. Tolik vysmívané harašení dostalo názornou podobu ve formě obří hollywoodské aféry. No jo, Amerika. Ale co my Češi, věční posměváčkové, my zas jen muzikanti?

6.11.2017 v 0:51 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 492 | Diskuse

Zuzana Palečková

Jízda

Státní svátek může být pěkný den, tedy když si ho člověk užije s nejbližšími. To pak i lépe snáší to každoroční martyrium se státními vyznamenáními, kdy se vedle jmen zajisté úctyhodných objeví i ta, která národ dozajista rozdělí.

30.10.2017 v 0:23 | Karma článku: 6.52 | Přečteno: 251 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vyoral

Slušný (ne)populista Drahoš si až o den později všiml, že 17. 11. byli na pódiu jen tři

Jiří Drahoš jako jeden ze tří prezidentských kandidátů vystoupil 17. 11. na Festivale pro svobodu. M. Horáček nebyl přes eminentní zájem na pódium puštěn. O den později se Drahoš na FB bezelstně vyjádřil k nespravedlnosti. PRules?

21.11.2017 v 11:12 | Karma článku: 35.68 | Přečteno: 1199 | Diskuse

Karel Trčálek

Agentura na podporu a řízení sportu, nový Babišův penězovod

Politické garnitury přicházejí a odcházejí, ale penězovody zůstávají, maximálně mění svoje názvy. Jako například chystaná Agentura na podporu a řízení sportu, kterou bude ovládat Babiš, pardon hnutí ANO

21.11.2017 v 10:23 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 361 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Za trestný čin uspořádejte grázlům hostinu

O vyspělosti našeho soudního systému jsem si zevrubně zapřemýšlela, když do domku maminky mého kamaráda vnikl grázl a pobodal starou paní nožem na koberce.

21.11.2017 v 9:45 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 785 | Diskuse

Karol Wild

Kauza Čapí hnízdo

Našel jsem si na internetu článek o Čapím hnízdě. Je jich tam víc, ale našel jsem si takový, kde se o „případu“ píše nejvíc.

21.11.2017 v 9:24 | Karma článku: 32.57 | Přečteno: 871 | Diskuse

Karel Ryšán

Kde jsou všichni ateisté?

Jestli očekáváte nějaký vědecký rozbor, tak nečtěte. Shromáždil jsem jen dostupné výroky z nejbližšího okolí. Tedy i z rozhlasu a televize. Takže ani nemusí být relevantní. Možná to je jen nesprávný výklad hovorové češtiny.

21.11.2017 v 8:55 | Karma článku: 11.92 | Přečteno: 466 | Diskuse
Počet článků 86 Celková karma 13.18 Průměrná čtenost 980

Jsem Zuzana Palečková. Jsem dcera, manželka, máma, maman půlky Gabonu, tchýně gabonská, babička Čechogabončete a mám touhu se tak trochu vyjádřitNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.