Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Český rybníček

9. 07. 2017 21:39:53
Tak by mě moc zajímalo, jestli se třeba dožiju toho, že budu pyšná na našeho prezidenta, vládu a naši reprezentaci vůbec. A že se v cizině nebudu bát, že mě soudí podle nich...

Před mnoha lety, ještě v minulém století, jsem skládala na univerzitě zkoušku z české literatury devatenáctého století. Načteno jsem měla, suverénně jsem rozebírala všechna díla, jež zkoušející docent vybral. Zasazovala do dobového kontextu, dokonce jsem se směle pouštěla i do psychologických rozborů, no trochu jsem se i předváděla. Předmět mě bavil a pan docent se mi líbil. Jenže nakonec jsem výbornou nedostala. Docentík mě dostal zdánlivě jednoduchou otázkou: "A pročpak ten Neruda, tak talentovaný spisovatel, novinář, mistr slova, pročpak on vlastně nenapsal žádný velký společenský román?"

Ať jsem si lámala hlavu, jak jsem chtěla, na nic kloudného jsem nepřišla. Na svoji obranu mohu pouze uvést, že moc času na přemýšlení nebylo, ale ani tak bych ze sebe asi nic nevyždímala.

" Protože tady žádná velká společnost prostě nebyla!" Vyrazil ze sebe vítězoslavně. No jo, mohlo mě to napadnout, ale nenapadlo, takže za dvě.

Vzpomněla jsem si na tuhle dávnou drobnou příhodu v momentě, kdy se nám opět povedlo projevit se na mezinárodní scéně jako totální burani. Napřed na pohřeb Helmuta Kohla, jednoho z nejvýznamnějších světových politiků, jede za Českou republiku ministr životního prostředí pan Brabec. No nic proti panu Brabcovi, životní prostředí je jistě důležitá vládní agenda,avšak ač místopředseda vlády, vedle prezidentů a předsedů vlád států daleko větších a významnějších než Česká republika je přece jen nepatřičně malá šarže. Navíc se jedná o zemi, s níž jsme po staletí v těsném kontaktu, ať blahém či neblahém, Helmut Kohl velice významně zasáhl do společných dějin. Však co naplat, ani prezident, ani předseda vlády neuznali za vhodné poctít jeho pohřeb svojí přítomností. Nakonec, už je po smrti, tak co?

Další skvělý zářez na pažbě totální trapnosti byly snímky našeho pana prezidenta plavícího se v nemožném nafukovacím člunu po rybníčku, v těsném závěsu za ním další člun s nabušenými svalovci. Musím uznat, že bylo horko a takové osvěžení jednomu přijde vhod. Akorát že zrovna v tu dobu se ostatní prezidenti Visegrádské čtyřky potili v oblecích a kravatách na mezinárodním setkání s americkým prezidentem. Jenže se potili v Polsku a ne v Čechách, což naše hlava pomazaná nesla zřejmě velmi úkorně. Ovšem snímečky z Nového Veselí působí na světové státníky asi jako to plácnutí umělohmotného pádla do klidných rybničních vod. Ale třeba to kovbojovi příště dojde a přijede raději na podzim, v zimě nebo na jaře, zkrátka až nebude takové vedro a nenaruší to našemu vrcholnému představiteli jeho oblíbenou kratochvíli.

Měl jste tehdy pravdu, pane docente, v devatenáctém století se "velká společnost" v Čechách opravdu nevyskytovala. A nestačila se vytvořit ani ve století dvacátém a jak je vidno, ani za těch prvních sedmnáct let toho jedenadvacátého. Země postižená mnoha exody zejména lidí schopných a vzdělaných po této stránce úpí, možná až řve, jenže na vlně, kterou bychom si měli vyladit častěji. Máme se nesrovnatelně líp (já vím, ne všichni), po letech izolace, ekonomického, politického a zejména morálního marasmu jsme více méně svobodní, můžeme cestovat (ano, je potřeba to zaplatit), číst co se nám zlíbí (vím, není to jedlé, ale mělo by to být důležité pro všechny), můžeme psát a říkat, co nám libo.

Radostně jsme naskočili do člunu, ten zabral, rozjel se, jenže u pobřeží číhá mnoho úskalí, mělčiny, útesy, zrádné víry. Kdo řídí ten člun? Kapitáni kam vítr tam plášť, co se jen ohlížejí, aby vyhověli poptávce po směru a udrželi se u kormidla? Anebo mamonáři, již se ženou za vlastní vidinou Eldoráda bez ohledu na ostatní? Anebo samolibí nemocní starci, kteří zvysoka kašlou na to, kam se člun řítí, jen když ještě chvíli, ještě malou chvíli budou sedět na výsluní? Podaří se nám někdy vybrat ze svého středu kapitána uvážlivého, moudrého, naslouchajícího, národ stmelujícího? Člověka, jenž svůj úřad znovu pojme jako službu vlasti a všem občanům, nikoli jako prostředek pro vyřizování si starých účtů a prosazování jakési podivné linie, jíž nikdo už ani moc nerozumí?

Je to taky tak trochu v našich rukách, vím, jen jednou za čas. Ale i tak to stojí za to, zkoušet to pořád znovu a znovu, snad se jednou staré rány zacelí a naše elity se znovu narodí, jak ten bájný Fénix z popela. Zatím sorry jako.

Autor: Zuzana Palečková | neděle 9.7.2017 21:39 | karma článku: 16.70 | přečteno: 442x

Další články blogera

Zuzana Palečková

Už nám zase kážou

Volební kolotoč se už pěkně rozbíhá a zřejmě i letos můžeme čekat spoustu zábavy. Jenom to všechno přežít se zdravým rozumem!

17.9.2017 v 23:23 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 423 | Diskuse

Zuzana Palečková

Není studium jako studium...

Na univerzitě ve Stirlingu jsem nadělala spoustu fotek a doufám, že aspoň pár se mi jich podaří uveřejnit v tomto článku. Mám jich spoustu a s případnými zájemci je mohu sdílet. Stojí to za to.

11.9.2017 v 0:08 | Karma článku: 10.21 | Přečteno: 662 | Diskuse

Zuzana Palečková

Řekni, kde ti muži jsou

Co se asi mohlo stát, že se z veřejného života skoro vytratili? Obklopeni agenturami, poradci, vizážisty a kadeřníky se čelní představitelé států snaží zapůsobit na národy. Aby jim sdělili své myšlenky? Anebo že by další volby?

27.8.2017 v 23:50 | Karma článku: 22.88 | Přečteno: 1395 | Diskuse

Zuzana Palečková

Krize by nám šly...

Dunkerk je skvělý film o beznadějné situaci, o tom, co všechno lidé dokáží vydržet a překonat, co jsou ochotni udělat pro jiné. Vybízí k zamyšlení nad tím, jak bychom to asi zvládli my, jací vlastně jsme?

21.8.2017 v 0:58 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 253 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Radek Maleč

Šokující zpověď bezohledného řidiče.

Kámo, jak se ti líbí, když tě na silnici někdo vytlačí, nějak ohrozí nebo omezí? Každý mě někdy potkal, bezohledného řidiče :)

23.9.2017 v 10:28 | Karma článku: 4.76 | Přečteno: 378 | Diskuse

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 26.18 | Přečteno: 573 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 524 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 19.32 | Přečteno: 953 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 475 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 17.71 Průměrná čtenost 1024

Jsem Zuzana Palečková. Jsem dcera, manželka, máma, maman půlky Gabonu, tchýně gabonská, babička Čechogabončete a mám touhu se tak trochu vyjádřitNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.