Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Etika nebo obchod?

19. 02. 2017 23:50:16
Švýcarsko je nádherná země. Hory, jezera, volně se pasoucí krávy, vynikající sýry, skvělé víno. Rozvinutý demokratický systém založený na systému referend, v nichž obyvatelé rozhodují o všem. Idyla. Idyla?

Když jsme přijeli do Švýcarska, byli jsme mladí a nezkušení. Muž se okamžitě ponořil do práce a jái jsem se starala o naše dva malé syny. Všechno bylo nové a nesmírně zajímavé. Zpočátku jsme si užívali parky plné atrakcí, kluci se pomalu osmělovali a navazovali kamarádství, já jsem se nadšeně ponořila do studia francouzštiny.

První týdny pominuly a nastaly, pochopitelně, první obtíže. Francouzština mi rozhodně nešla tak rychle, jak jsem původně předpokládala. Muž byl velice vytížený a já jsem se potýkala s drobnými všedními obtížemi, jež mnohdy narostly do obludných rozměrů právě díky neznalosti jazyka. Starší syn se urputně domáhal návratu domů, což se ještě zhoršilo s nástupem do školy. Navíc oběma klukům ztrpčoval na hřišti život místní darebák, s jehož matkou naprosto nebyla řeč. Na moje pokusy navázat kontakt v angličtině nebo němčině odpovídala pohrdavým krčením ramen (velice francouzské) a nechápavým: " Pardon?"

"Káčo jedna pitomá," pomyslela jsem si vždycky bezmocně a myslela jsem si to poměrně často i ve škole, kde jsme narazili na velice nepříjemnou paní učitelku. Tak to nám to tady teda pěkně začíná, říkala jsem si, a asi i brzy skončí, poněvadž syn se ne a ne nějak zapojit a s tím čisťounkým, vypulírovaným Švýcarskem sžít.

Navíc jsme museli poměrně často chodit na různé recepce a večeře. Z mé původní radosti - sundám tenisky a džíny, hezky se obleču, nalíčím a vyrazím mezi lidi, kteří nás Čechy musí nutně po sametové revoluci milovat, mě brutálně vyléčila hned první recepce. Všichni švitořili skvělou francouzštinou, v Ženevě se prostě jinak nemluví, a mně dávali okatě najevo, že na takové vyjevence jako jsem já, fakt nikdo zvědavý není. Havel nehavel.

Mohla bych napsat knihu o tom, jak rafinovaně jedovaté dokážou být dámy z nejlepších kruhů, aniž by řekly jediné ošklivé slovo. Další kniha by pak posléze mohla být o tom, jak jsem pro změnu dokázala být večer po akci nepříjemná já na svého chotě, který, ovládaje perfektně ten proklatě složitý jazyk, strávil krásný večer v kruhu pánů debatujících o vysoce intelektuálních tématech, zatímco já jsem byla nucena poslouchat výrony typu: "A to vy mluvíte doma na svoje děti francouzsky? To nedělejte, s tím vaším přízvukem ty malé chudáky budete akorát plést!"

Ach jo. Ale pořád jsem se snažila pohnout s tou francouzštinou a ještě přesvědčovat syna, že Švýcarsko a Ženeva jsou bezva, i když jsem si už vůbec nebyla jistá, jestli to platí zrovna pro nás. A pak jednoho dne se syn skamarádil se spolužákem, malým Indiánem z Peru, Miltonem, který ho s tím báječným Švýcarskem smířil a já jsem se zase přes psa seznámila s úžasnou Christine, manželku finského velvyslance, která mě zase uvedla mezi dámy, ano, mezi ty protivné dámy, které najednou byly milé a zvědavé a vstřícné. (Až na tu jednu).

Otevřel se nám nový svět, Švýcaři, jak jsme je dosud vůbec neznali. Zvali nás do svých domovů, s opravdovým zájmem naslouchali o dění a vývoji u nás. Najednou jsme vedle těch jejich typických vlastností jako je disciplina, slušnost, pořádkumiluvnost, ale i jistá odtažitost, objevili i jiné. Přirozenou a neokázalou hrdost, vědomí sounáležitosti k národu, jež se projevuje například úctou a společnou oslavou národních svátků. A v neposlední řadě i jejich pojetí přátelství. Žádné bujaré poplácávání po zádech a široké úsměvy v prvních vteřinách seznámení. Zdvořilý odstup a tiché vyčkávání. Ale jestliže vám jednou otevřou své srdce, je to už napořád a nezáleží na věku ani na postavení.

Člověk by mohl jenom závidět. Nádherná příroda, pracovité obyvatelstvo. Světoznámé, spolehlivé výrobky. A přece i v tomhle ráji se najde kaz. Jeden produkt se jim přece jen moc nepovedl. Mám na mysli absolventa jejich báječného, pro normální smrtelníky naprosto nedostupného systému soukromého školství. Kim Čong-un, momentální silně kontroverzní vládce severní Koree, strávil na elitní škole v Bernu dva roky a neřekla bych, že ho život v jedné z nejdemokratičtějších zemí světa nějak zásadně poznamenal. Tak bych si na závěr dovolila přece jen jednu radu. Možná bych oželela to vysoké školné a nepokoušela se vzdělávat děti diktátorů. Zdá se totiž, že to je marná snaha.

Autor: Zuzana Palečková | neděle 19.2.2017 23:50 | karma článku: 16.28 | přečteno: 690x

Další články blogera

Zuzana Palečková

Nevyhodim ani nitku!

Prostě ne! Vím, měla bych. Čtu o tom často, jak je očista důležitá, jak je osvobuzující, ale já to neumim. Všechno mám s něčím nebo s někým spojené. Tak mě holt módní směry míjejí, ale mně je dobře. A navíc se chovám ekologicky.

17.7.2017 v 10:48 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 569 | Diskuse

Zuzana Palečková

Český rybníček

Tak by mě moc zajímalo, jestli se třeba dožiju toho, že budu pyšná na našeho prezidenta, vládu a naši reprezentaci vůbec. A že se v cizině nebudu bát, že mě soudí podle nich...

9.7.2017 v 21:39 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 412 | Diskuse

Zuzana Palečková

Sobě sami jsme si nepřáteli

Tak hurá! Více zbraní mezi lidi, jen houšť! V době, kdy máme uprchlíků dvanáct a kdy se sousedské spory řeší střelnou zbraní? Nebylo by lepší začít výchovou etickou i fyzickou a zbraně rozdat až pak?

2.7.2017 v 21:58 | Karma článku: 15.16 | Přečteno: 297 | Diskuse

Zuzana Palečková

Daj-li medaili?

Ale dajli, jenže to není jen tak. Dotyčný musí splňovat určitá kritéria, a ne ledajaká. To by si mohl myslet kdekdo, že do toho bude smět kafrat! Na to jsou jinší páni a hlediska úplně speciální, to přenechme jiným, povolanějším!

25.6.2017 v 23:12 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 168 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Míka

Kořeny politické korektnosti nejsou v neomarxismu?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak mohou "progresivní" intelektuálové volat po utlačování mužů a vyzdvihování žen. Po utlačování bílých a propagování a skoro slepé toleranci k jiným národům. Kořeny ideologie "tolerance" to vysvětlují.

21.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 24.17 | Přečteno: 501 | Diskuse

Eva Svobodová

Manipulace: proč se vede mediální kampaň ke "kauze burkini"?

Intenzivní mediální masáž kolem malicherné záležitosti pokračuje už druhý týden. Opravdu to někoho ještě zajímá, nebo je to testovací průzkum, kam až se společnost nechá převýchovně dotlačit?

21.7.2017 v 13:50 | Karma článku: 31.73 | Přečteno: 697 | Diskuse

František Pektor

Češi a ty Internety...

Přibližně patnáct minut pozadu mě osvítil Bůh a dopřál mi to štěstí přečíst si pár komentářů ke zprávě o zakázání burkin plavek na koupališti v Litoměřicích. No nedalo mi to...

21.7.2017 v 13:09 | Karma článku: 6.87 | Přečteno: 419 | Diskuse

Karel Ryšán

Máme svoje práva!

Právě jsem si přečetl, jak Italové řeší jeden ze svých problémů. Selfie tyče a odpadky. Samozřejmě mě nenapadlo nic jiného, než srovnávat. Protože my jsme na řešení problémů experti.

21.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 19.67 | Přečteno: 590 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Podle Štrasburského soudu si nemůže dítě u pěstounů „zvyknout“

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku učinil přelomové rozhodnutí, které do budoucna velmi zahýbe s praxí svěřování dětí pěstounům. V případě Caldararu vs. Itálie potvrdil správnost navrácení dítěte po 7 letech u pěstounů.

21.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 35.02 | Přečteno: 2757 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 17.44 Průměrná čtenost 1044

Jsem Zuzana Palečková. Jsem dcera, manželka, máma, maman půlky Gabonu, tchýně gabonská, babička Čechogabončete a mám touhu se tak trochu vyjádřitNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.