Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministři, udělejte už něco!

12. 02. 2017 20:30:27
Nejlíp se řeší snadné problémy. To se plácne do vody, udělají se veliká kola a všichni na ně hledí. Někdo zatleská, někdo zanadává, ale v hloubce se nic nepohnulo, jen to bahno tam tlí dál.

„No a co, tak ́s to napsala. A co si jako myslíš, že se stane? Vůbec nic!“ Kamarádka si dala ruce v bok a tvářila se velice rozhořčeně.

Zamrzelo mě to, ale pak jsem musela uznat, že má pravdu. Nestalo se a nestane se nic. Jen jsem si tak trochu ulevila. Vyvedla mě z míry veřejná diskuse o školních bufetech a o poněkud striktních zákazech, zatímco problémy v kuchyních dětských domovů jsou daleko závažnější, aspoň podle mého soudu.

„Něco ti teda řeknu. Všechno je to o penězích. Samozřejmě, že za těch sedmdesát osm korun za jídlo na celý den se fakt čarovat nedá. Ty máš už děti velký, takže už jsi asi ztratila přehled, ale co za tohle na celý den uvaříš?“

Zřejmě nic moc. Zabředla jsem do pěkné kaše. Začala jsem trochu pátrat a vyšel mi z toho všeho celkem nepěkný obrázek. Samozřejmě, kamarádka má pravdu, je to všechno o penězích. A taky o vztazích, o dodavatelích a možná o pohodlnosti.

Nejde jenom o strašidelnou cenu, již je stát ochoten platit za stravování dětí odkázaných čistě na jeho péči. Jde též o spoustu naprosto nesmyslných a svazujících nařízení, které tuto péči ještě znesnadňují. Tak například, dříve se odkládaly vzorky uvařeného jídla do lednice a držely se tam dva dny. Při případných potížích byl chráněn jak personál, tak děti. Dnes to již není potřeba, co se však dělat musí, je v podstatě neustálé měření teploty jídel – před, během i po podávání. Teploty se musí zapisovat(!), což při výdeji jídla je technicky téměř nemožné, takže se to většinou nějak dopíše potom. Děti se najedí a úřednický valach zůstane celý. Ještěže ty kuchařky (muži v dětských domovech jaksi nevaří) mají svůj rozum a jídlo prostě přihřej i bez měření.

Dále. Bezva situace je s dodavateli. Dělají konkurs. Hospodáři zařízení někoho vyberou. Samozřejmě, jedno z nejdůležitějších hledisek státem požadovaných je cena. Čím nižší, tím lepší. V praxi to vypadá asi takhle: dodavatelská firma doveze například maso. Jezdí jednou týdně, protože i doprava má svou cenu. Takže to maso nemůže být čerstvé, ale zmražené. Zmražené být musí, jede k nám totiž hodně zdaleka, většinou z jižní Ameriky. (Tak teď tedy vážně nevím, jak to funguje s tou dopravou, tady je to drahé, ale z Ameriky až k nám zřejmě ne). Producentovi a dodavateli se to asi vyplatí, těm dětem moc ne, maso po rozmražení totiž většinou tak nějak pustí spoustu vody a najednou je z něj půlka. Papírově senzační koupě, v praxi si s tím ti odpovědní na místě musí holt nějak poradit. Ještě lepší zboží jsou ryby. Kuchařky z nich mají panickou hrůzu. Ne že by je nedokázaly upravit, ale do těch se dá napumpovat vody ještě víc. Ovšem v obalu od renomované firmy, proč ne? Protože to zrádné přebalování se u nás smí a dobrá značka bere vše. Fuj.

Další položka je ovoce a zelenina. Opět, výhradní vybraný dodavatel. Při výběrovém řízení nabízejí sedm divů světa, později nadšení jaksi chabne. Ale smlouvu nelze jen tak vypovědět. Tak děti dostanou k vánocům bedny hrušek. Navrch huj a vespod tedy pěkný fuj. Proč by se jeden snažil, džob má jistý. A to znamená mimochodem také, že nelze například nakoupit sezónní ovoce od místních pěstitelů, ani za příznivé ceny. Ti totiž nejsou schopni udržet tu samou nabídku po celý rok, jejich možnosti jsou holt omezené jen na tu sezónu. Že jsou jejich ovoce a zelenina čerstvé a pocházejí ze země a dokonce kraje, kde ty děti žijí? Že všichni odborníci zabývající se zdravou stravou doporučují konzumovat právě místní potraviny? Nezájem, priorita je pořád jenom cena. O mléčných výrobcích se mi už nějak mluvit nechce, poněvadž bych se zase jenom opakovala. Dodavatel, nejnižší cena, čili nejnižší kvalita, mléko s ročním datem spotřeby, místní zdroje nemají šanci. Fuj.

Šťourala jsem ještě dál, nedalo mi to. Sehnala jsem jídelníček jednoho dětského domova a srovnala jsem to s typickým dětským jídelníčkem, takovým, jak jsme tady vařili pro děti všichni. Takže taková obyčejná středa v dětském domově:

ráno – rohlík, rama (!), čaj,

svačina: jogurt,

oběd: zeleninová polévka, sekaná s kapustou, brambor, rajče, čaj,

svačina: sýrový rohlík s mlékem,

večeře: špagety s kečupem a sýrem, čaj, ovocný salát,

vše za suma sumárum 78Kč.

Jídelníček poskytnutý mým laskavým přítelem, skvělým kuchařem a tatínkem:

snídaně: houska, máslo, džem, kakao – 20 Kč,

svačina: jogurt, houska, ovoce, čaj – 20Kč,

oběd: hovězí vývar, rajská s knedlíkem – 50 Kč,

svačina: ovoce, pribináček, čaj – 20 Kč,

večeře: zapečené těstoviny, salát, čaj - 25 Kč,

Čili 135 Kč jen to fikne. Je to však pouze cena surovin, nutno ještě připočítat náklady na mzdy kuchařek a energie.Jedná se o úplně obyčejné jídlo, žádný luxus, místní suroviny.

Řekla bych, že tohle je poněkud těžší kalibr než problém sladkých limonád v bufetech. Samozřejmě, je to špatné, nezdravé a děti by je rozhodně pít neměly. Mají však rodiče a ti především by se měli zajímat o jejich zdraví. Děti v dětských domovech je nemají, mají jen stát, který se o ně má postarat. Jenže praxe je po dlouhá léta pořád tatáž. České děti v českých domovech nejedí českou stravu. Jsou pod gescí ministerstva školství, a to má samozřejmě svoje předpisy a limity. Ministerstvo zemědělství České republiky se zase snaží prosazovat zájmy českých zemědělců. Mimo jiné hledá i odbyt pro jejich produkty. Tak já nevím, milá paní ministryně školství, pane ministře zemědělství a určitě i pane ministře financí, nestálo by zrovna tohle za vaši pozornost?

Autor: Zuzana Palečková | neděle 12.2.2017 20:30 | karma článku: 34.86 | přečteno: 2532x

Další články blogera

Zuzana Palečková

Nevyhodim ani nitku!

Prostě ne! Vím, měla bych. Čtu o tom často, jak je očista důležitá, jak je osvobuzující, ale já to neumim. Všechno mám s něčím nebo s někým spojené. Tak mě holt módní směry míjejí, ale mně je dobře. A navíc se chovám ekologicky.

17.7.2017 v 10:48 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 569 | Diskuse

Zuzana Palečková

Český rybníček

Tak by mě moc zajímalo, jestli se třeba dožiju toho, že budu pyšná na našeho prezidenta, vládu a naši reprezentaci vůbec. A že se v cizině nebudu bát, že mě soudí podle nich...

9.7.2017 v 21:39 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 412 | Diskuse

Zuzana Palečková

Sobě sami jsme si nepřáteli

Tak hurá! Více zbraní mezi lidi, jen houšť! V době, kdy máme uprchlíků dvanáct a kdy se sousedské spory řeší střelnou zbraní? Nebylo by lepší začít výchovou etickou i fyzickou a zbraně rozdat až pak?

2.7.2017 v 21:58 | Karma článku: 15.16 | Přečteno: 297 | Diskuse

Zuzana Palečková

Daj-li medaili?

Ale dajli, jenže to není jen tak. Dotyčný musí splňovat určitá kritéria, a ne ledajaká. To by si mohl myslet kdekdo, že do toho bude smět kafrat! Na to jsou jinší páni a hlediska úplně speciální, to přenechme jiným, povolanějším!

25.6.2017 v 23:12 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 168 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Míka

Kořeny politické korektnosti nejsou v neomarxismu?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak mohou "progresivní" intelektuálové volat po utlačování mužů a vyzdvihování žen. Po utlačování bílých a propagování a skoro slepé toleranci k jiným národům. Kořeny ideologie "tolerance" to vysvětlují.

21.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 501 | Diskuse

Eva Svobodová

Manipulace: proč se vede mediální kampaň ke "kauze burkini"?

Intenzivní mediální masáž kolem malicherné záležitosti pokračuje už druhý týden. Opravdu to někoho ještě zajímá, nebo je to testovací průzkum, kam až se společnost nechá převýchovně dotlačit?

21.7.2017 v 13:50 | Karma článku: 32.00 | Přečteno: 697 | Diskuse

František Pektor

Češi a ty Internety...

Přibližně patnáct minut pozadu mě osvítil Bůh a dopřál mi to štěstí přečíst si pár komentářů ke zprávě o zakázání burkin plavek na koupališti v Litoměřicích. No nedalo mi to...

21.7.2017 v 13:09 | Karma článku: 6.87 | Přečteno: 419 | Diskuse

Karel Ryšán

Máme svoje práva!

Právě jsem si přečetl, jak Italové řeší jeden ze svých problémů. Selfie tyče a odpadky. Samozřejmě mě nenapadlo nic jiného, než srovnávat. Protože my jsme na řešení problémů experti.

21.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 19.67 | Přečteno: 590 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Podle Štrasburského soudu si nemůže dítě u pěstounů „zvyknout“

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku učinil přelomové rozhodnutí, které do budoucna velmi zahýbe s praxí svěřování dětí pěstounům. V případě Caldararu vs. Itálie potvrdil správnost navrácení dítěte po 7 letech u pěstounů.

21.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 35.02 | Přečteno: 2757 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 17.44 Průměrná čtenost 1044

Jsem Zuzana Palečková. Jsem dcera, manželka, máma, maman půlky Gabonu, tchýně gabonská, babička Čechogabončete a mám touhu se tak trochu vyjádřitNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.